Toki arsa başvuru şartları neler?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bünyesinde hayata geçirilen 250 bin sosyal konut projesine talep 7.5 milyonu geçmiştir. Yoğun ilginin olduğu söz konusu toplu konut projesine başvurular sona ermiştir. 31 Ekim 2022 tarihinde konutlara başvurular son bulmuştur. Diğer taraftan ise Toki arsa satışları ise halen devam etmektedir. Başlatılan bu konut seferberliği kapsamında başvurular 2022 yılı Ekim ayında başlamıştır. Ayrıca vatandaşlar TOKİ tarafından satışa sunulacak olan arsalara da yoğun ilgi göstermiştir. Toki arsa başvuru şartları neler? Toki tarafından satışa sunulacak olan arsalara başvurular nasıl yapılacak? Ayrıca Toki arsa fiyatları ne kadar? Tüm bu soruların cevaplarına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

Toki arsa başvuru şartları neler?

İl etapta arsalara başvuru yapmak için başvuru bedeli olarak 500 TL ödeme yapılması gerekmektedir. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye genelinde 1 milyon adet alt yapılı arsa satışa sunulacaktır. Söz konusu 1 milyon adet arsanın elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış şekilde teslim edilecektir. Ayrıca arsaların imar planları hazır ve inşaat yapmaya hazır olacak şekilde satışa sunulacaktır. Başvuru yapmayı düşünenler arsa başvurusu için 500 TL başvuru ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Toki tarafından satışa sunulan arsalar üzerinde inşaat yapmanın belli başlı şartları bulunmaktadır. Bu arsalar imarlı olup, imar planları olacaktır. Bu nedenle konut yapmak isteyen vatandaşlar bu imar planına uymak zorundadır. Böylece vatandaş konutunu belediyenin belirlediği imar şartlara göre yapacaktır. Ancak imar planı dışında mimari olarak herkes kendi istediği gibi konut yapabilecektir. Bu belirtilen hususlar 300 ve 500 metrekarelik arsalar için ve hisseli arsalar için geçerli olacaktır. 300 ve 500 metrekarelik arsalarda müstakil konutlar yapılacaktır. Müşterek hisseli arsalarda ise en fazla 5 katlı olacak şekilde diğer hissedarlar ile birleşerek konutlar yaptırabileceklerdir.

Toki 250 bin konut hangi illerde kaç konut yapılacak

Başvuru şartlarına gelince;

T.C. vatandaşı olması,
18 yaşını doldurmuş olmak,
İlgili Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek. Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden herhangi birisinde ise Merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek. Diğer Belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek.
Yoksul ve dar gelirli olmak.
Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması şarttır.
775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmaktır.
Ayrıca aylık gelir durumu 16.000 TL’nin altında olmalıdır. İstanbul için ise 18.000 TL olarak belirlenmiştir.

Toki arsa başvurusu nasıl yapılır?

Arsalar için başvurular 10 Ekim 2022 tarihinde başlamıştır. Başvurular için son gün ise 15 Kasım 2022 tarihidir. Tüm arsa başvuruları Ziraat Bankası Şubelerinden yapılacaktır. Başvuru için istenen belgeler henüz açıklanmamıştır. Bu belgelerin neler olduğu daha sonra açıklanacaktır.

Toki arsa fiyatları ne kadar?

Başlatılan konut seferberliği kapsamında 2023 yılı ile 2028 yılları arasından toplam 500 bin konut satışa sunulacaktır. İlk etapta ise 250 bin konut satışa sunulacaktır. Proje kapsamında ilk önde 100 bin arsa olarak açılanan arsalar sayısında değişiklik yapılmıştır. Son olarak toplam 1 milyon adet arsa satışı yapılması kararlaştırılmıştır. Arsa fiyatlarına bakıldığında ise iki farklı şekilde arsa satışa sunulmaktadır.

Birinci tip arsalar 350 ile 500 metrekarelik değişen büyüklüklerdedir. Bu arsaların fiyatları ise 192 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Taksitler ise 1.604 TL’den başlamaktadır.

Müşterek arsa olarak adlandırılan ikinci tip arsaların fiyatları ise 112 bin 500 TL’den başlamaktadır. Taksitler ise 937 TL’den başlamaktadır. Bu projede ise İlk evim ilk işyerim projesi adı verilmiştir.

Toki arsa projesi ile ilgili her türlü soru ve görüşleriniz için 444 86 54 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Diğer Toki haberleri haberleri için tıklayınız…

“Toki arsa başvuru şartları neler?” için 108 yorum

  1. Merhaba Emrah Bey,
   Toki’den yapılan açıklamada; “Tahsis edilen müstakil arsalar üzerine; arsa tahsis tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) ilk yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2. yılda nüve kısmının tamamlanması şarttır.” denilmektedir. Bu arada başvurular 15 Kasım 2022 tarihine kadar uzatıldı.

   1. Ben arsa müstakil için baş vurdum hiç bir şey yapmasam , boş arsa şeklimizde durabilir mi

    1. Çiğdem Hanım,
     Maalesef arsayı boş kullanamazsınız, 2 yıl içinde oturabilecek hale getirmelisiniz. Aksi halde arsayı iade etmek zorunda kalırsınız.

    1. Oya hanım,

     Bu konuda henüz bir açıklama yapılmamıştır. Ama tahminim konut kuraları bittikten sonra arsa kuraları başlar diye düşünüyorum.

  2. Toki arsa başvuru sonuçları ne zaman açıklanır kazanıp kazanamadığımız ne zaman belli olacak?

   1. Harun Bey,

    Bu konuda henüz bir açıklama yapılmamıştır. Ama tahminim konut kuraları bittikten sonra arsa kuraları başlar diye düşünüyorum.

  1. İmara şartlarına uymak kaydı ile müteahhite verilebilir, ayrıca ister betonarme, isterseniz de prefabrik ev yapabilirsiniz.

 1. Peki Bu arsa fiyatları sabit mi yoksa asgari ücreti enflasyonuna göre artış olacak mi

  1. Merhaba Ferhat Bey,
   Evet arsa fiyatları sabit olup yüzde 10 peşin, kalan tutar ise ister 9 yılda aylık eşit taksitle , isterseniz de aylık taksitler halinde 108 ayda ödeme yapabilirsiniz. Ödeme tercihini başta yapmanız gerekiyor. Sonrada fikir değiştiremiyorsunuz.

 2. Tapusu ne zaman alınabiliyor? ve taksitte atıyorum bir ay elime 3000 geçti vermek istedim öbür ay 5000 geçti öyle hızlı bitirmek için ödeyebilir miyim teşekkürler.

  1. Sayın Hozan,
   Tapu alımı; Banka sözleşmesi sonrasında peşinat dekontu, noter onaylı taahhütname v.b. tüm belgelerin teslimi sonrasında olup, tapu devri ipotekli ve takyitli olarak yapılmaktadır. İki türlü ödemenin dışında kamu oyuna açıklanan farklı bir ödeme seçeneği yoktur. Detaylı bilgi için 444 86 54 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

   1. İzmir merkez ilçesi Bayraklı’da oturuyorum Aliağa daki arsaya başvuru yapabilir miyim

  1. Sanırım hisseli arsa aldığınızda devredebilir miyim diye soruyorsunuz? Eğer soru bu ise borç bitene kadar devredemiyorsunuz.

  2. Isparta merkez müstakil arsa için
   ve daire için müracaat ta bulundum arsanın yeri ve dairelerin yeri şu an bellimi mevkisi neresi belli değil se ne zaman belli olur
   Aynı anda daire ve arsa müracaatında bulundum ikisi de çıkarsa birini tercih etmem gerek ancak bu arada daire ve arsa yeri belli olması gerek ki birini tercih edeyim
   Daire ve arda yeri aynı anda belli olacak mı

    1. Merhaba hem konut hem arsa basvurusunu ayni anda yapabiliyormuyuz..
     Ben eger oyle yapilirsa iki başvuruda iptal olur diye biliyorum.yanlismi acaba.

 3. Merhaba ben Muğla Bodrum da ikamet ediyorum Muğla büyük şehir olduğu İçin bodrumda arsa satış olmuyor Muğla ya bağlı herhangi başka bir ilçede başvuru yapabilirmiyim

  1. Murat Bey,

   Muğla Merkez’de 500 adet müşterek arsa satışı bulunmaktadır. Ayrıca Kavaklıdere’de 500 adet Müstakil, 500 adet Müşterek arsa satışı bulunmaktadır. Köyceğiz, Milas ve Sedikemer’de 500’er adet müşterek arsa satışı yapılmaktadır. Yatağan’da ise 500 adet müşterek, 500 adet müstakil arsa satışı yapılmaktadır. Bordum’da arsa satışı olmadığından diğer ilçelerdeki arsa satışlarına müracaat edemezsiniz. Ancak arsa satışı olan ilçelerden birinde nüfusa kayıtlı iseniz o zaman o ilçedeki arsalara başvurabilirsiniz.

   1. Selamunaleyküm aleyküm arsa fiyatları şehir Merkez ilçe deki arsa fiyatları farklımı olacak misal ben.
    Uluborlu/ ısparta ilçede ikamet ediyorum

     1. İyi günler 2 sorum olacak 1. Benim kütüğüm balıkesir ayvalık olarak görünüyor fakat izmir doğumlu ve izmirde ikametgah ediyorum kütüğün olduğu yerden de başvuru yapabiliyor muyuz ayvalıkta yok ama yakınlık olarak gönende var oraya başvuru yapabilir miyim. 2. Sorum da izmirde merkezde oturuyorum torbalı menemen vs. Yan ilçelere başvuru yapabiliyor muyum.

  1. Mürsel Bey,

   Önce başvuru sonuçları belli olur, daha sonra kuralar çekilir ve kura sonuçları açıklanır. Başvuru sonuçları ve kura tarihleri 250 bin konut için açıklanmaya başladı. Arsalar için ise henüz başlamamıştır.

 4. Arsayı aldıktan sonra ev yapmak şart mı.
  Arsayı aldım diyelim 5 yıl sonra sattım
  Yada mutahite sattım

    1. Kaan Bey,
     Toki başvuru şartlarında;
     “Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına (kat irtifakı tapusu) sahip olmaması şarttır.” denilmektedir.

   1. İyi günler ben arsaya başvurdum ancak seneye mezun olacağım çalıştığımda öderim diye başvurdum ama tahmini ne zaman başlayacak bu ay ay ödemeler

  1. Dursun Bey,
   Toki başvuru şartlarında;
   “Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına (kat irtifakı tapusu) sahip olmaması şarttır.” denilmektedir.

 5. Slm mehmet bey toki arsasını aldık ama hemen ev yapamadık .ev yapmak mecburumidir ?

 6. Müstakil arsada evi yapma süresi nedir. Birde Eskişehir merkezde hangi bölgede olacak müstakil arsalar.

  1. Sercan Bey,
   https://www.toki.gov.tr/Arsa%20Proje%20Listesi.pdf Arsa listesine buradan ulaşabilirsiniz. Müstakil arsalarda ev yapma süresi için Toki tarafından yapılan açıklamada; “Tahsis edilen müstakil arsalar üzerine; arsa tahsis tarihinden itibaren (altyapısı tamamlanmış ise) ilk yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2. yılda nüve kısmının tamamlanması şarttır.” denilmektedir.

 7. E-devlet başvuru yaptım arsa için durum degerlendiriliyor deniyor 500 lirayı mesaj geldikten sonrami yatircam

  1. Fatih Bey,
   Arsalar için başvurular devam ediyor, ancak normalde başvuru bedeli başvuru yapıldıktan sonra gelen ekrandan ödemenin yapılması gerekmektedir diye biliyorum. Bu kampanyada belki farklı uygulama yapmış olabilirler. Siz isterseniz 444 86 54 numaralı telefonu arayarak detaylı bilgiyi oradan alabilirsiniz.

 8. Merhaba mehmet bey arsa başvurusu cıktı diyelim sonraki yil toki konut icin başvurabiliyor muyuz?

  1. Merhaba,

   Şu an için önceki başvurularınız var ise ondan vaz geçip şimdiki arsalar için başvuru yapabiliyorsunuz. Ancak şimdi arsalardan vaz geçip sonraki yıllarda konut için başvuru yapılıp yapılamayacağı ile ilgili bir bilgi TOKİ tarafından verilmemiştir.

  1. Allah aşkına bumu mağdur halkına faydalı birseyler yapmak..görün bizi artık mesela asgari geçim ile ayaktayım 1 çocuk babasıyım kirada 1800 ödüyorum
   Yani ben konut veya arsa satışına katılsam kurada ismim çıksa ne olacak? Maddi anlamda yetersiz isem ödemelerde de hüsrana uğrayacağım malûm .yani sözüm genele neden asgari ücretli çalışanlar katılmayın bu yükün altında edilirsiniz demiyor reisi cumhur. Bence oyalamayın kendinizi borç bataklığına sürüklemeyin yüksek enflasyon sürecinde altında mümkün değil taksit ödemek ve arsa üzerinde 2 senede ev inşasını oturulacak hale getirmem vesselam.

 9. Mrb ığdır merkez de kaç müstakil arsa verilecek ve verilecek arsa toplu bir alandamı yoksa belediyenin elinde olan müsait yerlerdemi verilecek yani şehir dışında toplu mu veriliyor

  1. Merhaba,

   Iğdır Merkez’de 500 adet müstakil arsa satışı yapılmaktadır. Yer konusunda detaylar daha sonra belli olacaktır.

   1. Mehmet bey,ben Bodrum’da çalişiyorum.hiç bir yerde ikahmet edresim yok.evim yok.kalicak yerim yok.şimdi çaliştiğim yerler ikahmet kaldığım yerler.ikamet edresimi yaptirmami istemiyorlar.iki defa nüfustan ceza yedim.ve ben Bodrum’da devletimizin.yapmiş olduğu bu güzellikten faydalanımıyorum.ne yapmalığim.

    1. TOKİ arsa başvurusu yaptıktan sonra satıcılardan ev alırsam arsa başvurusu iptal olur mu. Teşekkür ederim. Hayırlı günler

     1. Ramazan Bey,
      Evet iptal olur, çünkü amaç ev alamayanları ev sahibi yapmak olduğu için iptal olur.

 10. Mehmet bey ben izmir karabağlar da ikamet ediyorum Erzurum nüfusu na kayıtlıyım Kemalpaşa da tokinin arsa başvurusunu yapabilirmiyim

   1. Mehmet bey kısaca şunu demek istedim izmir karabağlar da ikamet ediyorum izmir Kemalpaşa da arsaya başvuru yapabilirmiyim.

 11. Merhaba müstakil arsa çıkması durumunda yapacağımız ev projesi TOKİ tarafından mi belirlenecek yoksa kafamıza göre bir ev yapabiliyor muyuz metrekare olarak belirtilen sınırlar içerisinde. TOKİ ev yapma konusunda da bizlere yardımcı olacak mı. teşekkür ederim.

  1. Mustafa Bey,
   İmar şartlarına uygun olacak şekilde iç kısmını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Toki’den ev yapma konusunda destek istendiği taktirde destek verilecektir.

  1. Bircan Bey,
   Hane halkından sadece 1 kişi başvurabilmektedir. Ancak 18 yaşından büyük çocuk varsa aynı haneden iki kişi başvuru yapabilir.

 12. Mehmet bey merhabalar
  Diyelim birinci tip arsa çıktı bana taksitlerimi
  Düzenli ödedim ama iki yıl içinde yapmaya
  Bütçem yetmedi müteahite verebiliyor muyuz?
  Şimdiden teşekkürler

 13. Merhaba ben müşterek arsaya başvurdum nasıl iptal ederim edebilirim ve müstakil arsaya gecebilirim

 14. Selamün aleyküm sizlere sorularım olacak cevaplarsanız sevinirim.
  1- Kardeşim Tekirdağ çorluda ikametgahı, nüfusa kayıtlı olduğu yer Antalya/Kepez. Antalya/Serik ilçesi Müstakil arsa başvurusu yapabilir mi? (Bekar 30 yaşında bu arada yaş sınırlaması varmı)
  2- Diğer kardeşim de aynı şekilde ikamet ve nufüs Antalya/Kepez. O da başvurusunu Antalya/Serik Müstakil arsa olarak başvuru yapabilir mi (Bu evli)

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Bey,
   Her iki kardeşinizde arsa için bu şartlarda başvuru yapamaz. Bildiğim kadarı ile kepez merkez ilçe, Serik ise merkez ilçe değil. Eğer her ikisi de Merkez İlçe olsaydı başvuru yapabilirdi.

 15. Selamlar benim ikametim Siirt , nüfusa kayıtlı oldugum yerde Siirt tillo ilçesidir. Ben tilloya başvuru yapabilirmiyim arsa için

 16. Kendim adına Babamın Vefaatından sonra Hisseli Arsa Tapum Vardır Nu Durumda Olanlar Başvurabilir mi?

 17. Ben 36 yaşında olan oğlum için mustakil arsaya baş vurabilirmiyim. Oğlum henüz işi yok. Üniversite mezunu. Oğlumun taksitlerini ben kefil olup, ödemesini yapmak istiyorum.

 18. Başvuru yeri seçerken ikametgaha göre mi kütüğe göre mi yoksa istediğimiz bir yer oluyor mu neye göre seçiyoruz acaba.

  1. Ali Bey,
   İster ikametgaha göre isterseniz de kütüğe göre başvurabilirsiniz. İkisinden birini tercih etmeniz gerekmektedir.

    1. Emine hanım,
     Bu konuda henüz bir açıklama yapılmamıştır. Ama tahminim konut kuraları bittikten sonra arsa kuraları başlar diye düşünüyorum.

 19. Ben batman merkezde ikametgah ediyorum.batmanin ilçesi olan hasankeyfe başvuru yaptım.ucretimi de ödedim onaylanir mi acaba

  1. Mahmut Bey,

   Bu konuda henüz bir açıklama yapılmamıştır. Ama tahminim konut kuraları bittikten sonra arsa kuraları başlar diye düşünüyorum.

 20. Merhaba, arsa başvurusunda bulunanlar sözleşmeden önce yer belli olacak mı ? Müstakil arsaya başvuruda bulundum kaç m2 olduğu belirtilmedi ben 500 m2 istiyorum yoksa onu kura mi belirleyecek? Bi de arsa üzerinde 100 m2 bir tek katlı ev istiyorum veya imkanlar doğrultusunda 50 m2 olsun bu mümkün mü nasıl olacak şartlar nelerdir?

 21. İyi günler benim üzerime arsa ve daire yok.bu yüzden müstakil arsaya başvurdum e devlet üzerinden bana bir hesap numarası yollandı ve 500 TL ödememi yaptım. Şimdi görüyorum ve okuyorum ki eşinin üzerine bir tapu bile olmayacakmiş bu durumda bir arsaya hak sahibi olamayacak miyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir